...

Wednesday, November 28, 2018

Stevensville Travel Info

Stevensville Travel Info
Saturday, Dec. 1st

Image result for stevensville high school

Transportation: 
Students must travel to and from the tournament WITH THE TEAM. The bus will leave from FHS at 5:15 AM sharpDON’T BE LATE. Our expected return is sometime around 10:00 PM-—we’ll have the kids call from Lakeside.

Coaches Attending: 
Mrs. Dykhuizen, Mr. Hoskins, Carl Hennell

Tourney Schedule: 
Round
Speech
Extemp Draw
Debate
R1
8:30
8:00
8:30
R2
10:00
9:30
10:00
R3
12:00
11:30
12:00
R4/Debate Semis
2:00
1:30
2:00
Finals
4:00
3:30
4:00
Awards
6:00PM (ish)

Location:  
All Events: will be held at the Stevensville school campus
AWARDS: will be in the Elementary Gym as soon as the final results have been tabulated.

Concessions: Concessions will be available.


  Remember your water bottles 
and TIMERS! 


Monday, November 19, 2018

Columbia Falls RESULTS



Columbia Falls RESULTS

Image result for columbia falls high school

                   FHS 2nd place 

Ext: Scout McMahon (5th), Trinity Kurr (7th), Megan Bonefeole(8th)

IMP: Sabrina Orr (7th)

MPA: Anna Christensen (1st), Morgan Kelly (3rd) 

OOColter Girardot (1st),  Anna Christensen (3rd)

DI: Korbyn Howe (5th)

HI: Shelbie Guckenburg (7th), Sydney Harp (8th

Policy: Daniel Edelen/Evan Sevaly (7th)


     Pride Award Winners: 
     Megan Bonefeole & Kadence Johnson

Monday, November 12, 2018

C Falls Travel Info


Columbia Falls Travel Info
Saturday, Nov. 17th

Image result for columbia falls high school

Transportation: 
Students must travel to and from the tournament WITH THE TEAM. The bus will leave from FHS at 7:00 AM sharpDON’T BE LATE. Our expected return is sometime around 8:00 PM-—we’ll have the kids call when we get close.

Coaches Attending: 
Mrs. Niva, Mr. Hennell, Mr. Hoskins

Tourney Schedule: 
Round
Speech/Drama
Extemp Draw
Debate
R1
8:30
8:00
8:00
R2
10:00
9:30
10:00
R3
11:30
11:00
12:00
R4/Debate Semis
1:00
12:30
2:00
Finals
3:00
2:30
3:30
Awards
6:00PM (ish)

Location:  
Speech Events: Columbia Falls High School
Debate Events: Columbia Falls Junior High
Awards: Junior High Gym 


Concessions: There will be an unbelievably delicious food truck at each school. Bring money for a meal.
  Remember your water bottles and TIMERS! 


Sunday, November 11, 2018

Missoula Results





Missoula Garden City Invitational

FHS 1st place 




Extemp: Reed Miller (3rd), Scott O'Donnell (5th)

IMP: Scott O'Donnell (2nd), Reed Miller (3rd)

MPA: Anna Christensen (2nd), Tanis Hadwin (3rd) 

OO: Julia Wynne (1st), Carson Robison (2nd), Sarabeth Rogge (3rd), Colter Girardot (6th)

INF: Savannah Metzler (1st), Bohdi Hollman (2nd), Julia Wynne (3rd), John Shelton (6th), Jack Byrne (7th)

POI: Carson Robison (2nd), James Francis (3rd), Aria Scovel (6th), Netty van Allen (8th)

DI: Toby Diegel (2nd), Korbyn Howe (7th)

HI: James Francis (5th), Alix Major (7th

Duo: Alix Major/Korbyn Howe (7th)

Legi: Melissa Roybal (1st), Jacob Beaudoin (4th), Kianna Storm (8th)

Varsity LD: Annabelle Pukas (1st),Sierra Dilworth (2nd) 

Novice LD: Jillian Wynne (3rd)

Varsity Policy: Lucas Coulter/Braden Anderson (2nd)

Novice Policy: Keston Depner/Isiah Owens (2nd)


     Pride Award Winners: 
     Lucas Coulter, Julia Wynne, 
     & John Shelton

Sunday, November 4, 2018

Kickoff 2018 Results





KICKOFF 2018

FHS 1st place 




Extemp: Reed Miller (3rd), Scott O'Donnell (4th)

IMP: Reed Miller (2nd)Scott O'Donnell (3rd), John Shelton (8th)

MPA: Tanis Hadwin (2nd)Anna Christensen (3rd), Morgan Kelly (8th)

OOJulia Wynne (1st), Carson Robison (4th), Colter Girardot (7th)

INF: John Shelton (2nd), Bohdi Hollman (3rd), Julia Wynne (4th), Savannah Metzler (5th), Jack Byrne (8th)

POI: Carson Robison (1st), James Francis (3rd), Hannah Greene (4th), Netty van Allen (8th)

DIToby Diegel (2nd), Korbyn Howe (7th)

HI: James Francis (3rd), Ella McGuffie (7th)

Duo: Alix Major/Korbyn Howe (3rd)Tanis Hadwin/Jonah Love (4th)

Legi: Melissa Roybal (1st), Jacob Beaudoin (3rd), Kianna Storm (5th)

Varsity LD: Eva Bruce (1st)Sierra Dilworth (2nd), Annabelle Pukas (3rd), Alan Taylor (6th)

Novice LDJillian Wynne (3rd)

Varsity Policy: Lucas Coulter/Braden Anderson (5th)

Novice Policy: Daniel Edelen/Evan Sevaly (5th)


     Pride Award Winners: 
     Annabelle Pukas & Alix Major